Murau, Ausztria


Murau neve először 1250-ben jelent meg egy oklvélben "Castrum Murowe " néven. Két európai kereskedőútvonla keresztezésénél építette Ulrich von Lichnstein a XIII. századi várat, Murowe néven.Nem sokára egy kereskedelmi és lovagi település alakult itt ki.1298-ban II.Ottó emelte városi rangra. Ebben az időben épült a St.Leonhard tér és a Grünfels vár.
A téren emlékmű.




A Wasserleonburg dinasztiából származó Anna Neumann idejében élte a város fénykorát, ő a XVI században lett a város úrnője. Ekkor lett a Murau a Schwarzenberg dinasztia székhelye. Anna Neumann második házassága révén került a városba. Az úrnő öt  férjet élt túl és nagy örökségre tett szert, megkapta Murau városát is. Utolsó házasságát Schwarzenberg  grófjával kötötte, de őt már nem sikerült túlélnie.A város történelmének legnagyobb személyisége.  A városban a kis főutca is  nevét őrzi. A középkori utcának, a kapualjak, a homlokzatok , a kandeláberek, feldíszített ünnepeket váró ablakok, bejáratok adnak különösen egyedi hangulatot.



Anna Neumann szobra mellett egy macska szobor is áll, mely szimbolizálja a vitális erőket/ hét élet/, mely az úrnőre is jellemző volt.



A pályaudvar a környék legszebb célpontjainak kiindulóhelye. 1894-ben indult az első gőzös a keskeny nyomtávú síneken.


 A váltó:



A Friesach kapu a XIV. században III. Otto  von Lichtenstein építette. A kapu belseje a városi történelmi polgárőrség otthona, a gárda a mai napig a Napóleon kori egyenruhát viseli.



A szenvedéstörténet ösvénye, a  hegyen felvezet a Leonhardi templomhoz, ahol a legmagasabb ponton áll a vár, lejjebb a  szent sírhely kápolna. A kis gótikus templomról  1439-ben tesznek említést. Az építményt nagy gazdagon csipkézett ablakok díszítik, ékessége a kora-barokk főoltár, a gótikus orgonagaléria. /sajnos zárva volt /. A csodálatos kilátásért mindenképpen érdemes felsétálni!







A városi gótikus plébániatemplomot Szent Mátyásnak, a vámosok védőszentjének áldozták. A monumentális toronyban 5 harang található, a legrégebbi 1649-ből való. Látványos a főoltár, a barokk szószék, a XIV. századi freskók, és a reneszánsz kori falfestmények, melyek a Lichtenstein dinasztia tagjait ábrázolják.



A templomban készült képek:


Murau kastélya valószínűleg 1250-ben épült. A mai napig a Schwarzenberg család tulajdonában van. Múzeumai télen zárva tartanak.


A Mur partján áll az egykori őrtorony és egykori fegyverraktár.



A folyón átívelő kőhíd alatt, egy különösen szép bronzszobor áll ellen a víz sodrásának. A Murna testtartása a védelmet, erőt sugallja. A női szobor a víz tisztító  és fizikai erejét jelképezi. Egyik kezében tartja a villámot, a másikban a vadkomlót, melyek az erőt és a megőrzést szimbolizálják.




A Mur partján továbbsétálva találjuk a macskaistennő márványszobrát. A két fej a természetet és a méltóságot szimbolizálja. A hosszú haj és a testtartás szemlélteti a lények Földdel való egységét és a figyelmességet. A szobor Murau macskáinak történetét jelképezi, miszerint a kastély festményein szereplő macskák lesétáltak a városba és különböző alakzatokban jelentek meg újra.



A St. Anna templom 1404-ből származó gótikus templom. A legenda szerint 1378-ban ellopták az ezüstkelyhet a városi plébániatemplomból. A tolvajok összetörték elosztották, az ostyatartó tokot azonban egy fűzfa alá dugták. Amikor a polgárok megtalálták az ereklyét, e helyre építették a kis templomot.



Az összeállítást a magyar nyelvű ismeretterjesztő katalógus anyagából készítettem. A városba látogatóknak érdemes felkeresni a főutcában található turinform irodát, ahol magyar nyelvű tájékoztatókat kapnak a környék látnivalóiról. 5 euróért( ha van Murtal kártyánk, ha nincs akkor valamivel több) egy kis magnót lehet kölcsönözni, mely  magyar nyelven tájékoztat, és segítségével eljuthatnak a város látnivalóihoz.


A képeim alulról, felülről, napsütésben és borúban, a Mur mindkét partjáról, csak erős idegzetűeknek! Jobb és rosszabb képekben, mert elakartam hozni megmutatni minden apróságot!








Térkép:

View Larger Map

Fahíd




Holz-Europabrücke 


Murau közelében található Európa leghosszabb ívű fahídja. 45 méteren, alátámasztás nélkül köti össze a Mur két partján lévő két kis települést  St.Georgent és St. Lorenzent.
A lakkozott vörösfenyő pillérek különleges, lenyűgöző látványt nyújtanak,   minden évszakban, minden napszakban a hegyek ölelésében a  Mur felett. 


2010 májusában














A képek:


St.Georgen - St. Lorenzen ob Murau templomai

St.Georgen ob Murau





Több kép :




St. Lorenzen ob Murau, Lorenzikirche, Lőrinc templom




A román kori templom a XVII.-XVIII. században különleges a fából készült,  festett, fagerendás mennyezetet kapott, melyet különböző mintákkal, sablon segítségével festettek.  A gótikus szobor,  a barokk főoltár, a két nagyon különböző stílus a gótika és a barokk harmonikus egybeolvadását példázza. 



A templom  kincse az 1306-ból származó gyóntatószék, az egyszerű égetett felirat tanúskodik eredetéről. A gyóntató a székben ül, mellette egy kicsiny helyre térdelhet a bűnbánó, atyai feloldozásért. A templom belső  falát falfestések,  freskómaradványok díszítik. A bejárat felett láthatunk egy nagyon régi bejárat maradványát és az ajtó mellett kőfaragást. 




Szent Lőrinc

"Szent Lőrinc vértanú diákonus a legnagyobb tisztelettel körülvett szentek közé tartozik. A szentmise római kánonjában is helyet kapott, s a régi római naptárban kiemelt ünnep volt vértanúságának napja. Életéről azonban semmi, haláláról is csak néhány megbízható történeti adat maradt ránk."
"Annyi azonban kétségtelen, hogy Lőrinc diákonus kapcsolatban állt Sixtus pápával, és vértanúságuk közvetlen egymás után történt. Az is beleillik a történeti összefüggésbe, hogy Lőrinctől az Egyház kincseinek kiadását követelik, hiszen Valerianus és pénzügyminisztere szemet vetett az Egyház vagyonára."
"Lőrinc mint diákonus különösen gondot viselt a szegényekre és a betegekre. Mivel fődiákonus volt, másik hat társának munkáját is ő irányította. Maga is mosta a szegények lábát, és rendszeresen osztott közöttük alamizsnát. Legendája elmondja, hogy sok beteget gyógyított meg csodálatos módon, és vakok szeme világát is visszaadta.
Mikor letartóztatták, a bíró első kérdése az Egyház kincseire vonatkozott. Szerinte ugyanis az Egyház mérhetetlenül gazdag volt, és nyilvánvalóan Lőrinc a kincstárnok. Hallották ugyanis és jelentették a bírónak is, hogy a pápa, mikor elhurcolták, odakiáltotta neki, hogy ossza szét az Egyház kincseit. Lőrinc kért a bírótól három napot, s megígérte, hogy elhozza az Egyház kincseit. Mikor a kiszabott három nap eltelt, megjelent egy sereg koldussal, bénával és beteggel, és azt mondta a bírónak: ,,Íme, itt vannak az Egyház kincsei!'' A bíró úgy vélte, hogy gúnyolódik vele, ezért azonnal átadta Lőrincet a hóhérnak.
Mint sok más vértanúnak, a kivégzés előtt még egy lehetőséget adtak a haláltól való menekülésre, és felszólították Lőrincet: ,,Áldozz az isteneknek, vagy egész éjszaka kínozni fogunk!'' A győztes válasza így hangzott: ,,Az én éjszakám nem ismer sötétséget, és minden ragyogó fényben úszik!'' Akkor hozták a rostélyt, rábilincselték, és a tűz fölé tették. -- A hívő nép pedig később az augusztus 10-e körül látható hullócsillagokat így nevezte el: ,,Lőrinc könnyei'' "

Ez Szent Lőrinc legendája, aki a  borzalmas, sötét középkor áldozata. Miért találkozunk nyugat felé ennyi nevére keresztelt településsel, neki szentelt templommal, annak számomra egészen érdekes magyarázata van :
"Lőrinc hosszú időn át a leginkább tisztelt szentek közé tartozott. Amikor I. Ottó császár 955-ben Augsburg mellett Lech mezején győzelmet aratott a kalandozó magyarok felett, éppen augusztus 10-e, azaz Szent Lőrinc ünnepe volt, ezért tisztelete nagyon fellendült német földön." 

forrás:
http://www.katolikus.hu/szentek/szent123.html
http://www.freizeitinfo.at/Angebot/1353.html


Az főút menti kápolna St. Lorenzen ob Murau:


















térkép:

Murau, Kreischberg



Hol jártam?

Tündérországban, jégkirálynő birodalmában, a mesék erdejében, a zúgó patakok völgyében. Ott, ahol a hegyeket kettészeli a Mur és a hegyek mögül kibúvó nap tavaszt varázsolt a déli hegyoldalakra. Hol a Mur egyik oldalán a tél, hóval borította a tájat, a folyótól északra pedig, tavasz tündér élesztgette az alvó világot. Ott, hol az olvadó jégcsapok alatt, zöldellenek a fűszálak, s hajtanak az eperlevelek. Ott, hol a gyors sodrású hegyi patakok, vízesések zubogtak, és a megfagyott jégcseppekből csipkefüggönyt épített a tél, a még álmos fűszálak köré, és rajtuk csillogott, tündértáncot járt a napsugár. És fent a hegyen, hol puha hótakaró fedte az erdőt, és a fák ágai roskadoztak a hó alatt. Ott, hol felhő borította a völgyeket, és a hegycsúcsok fölött, a felhők tetején mindig kék az ég. Egy csodálatos világban, a hófödte csúcsok között. 




A Kreischberg

Ausztriában, Murau környéke télen, nyáron kínál kikapcsolódási lehetőséget. Bár télen főleg a sísport szerelmesei keresik fel a vidéket. A Kreischberg hegyoldalain különböző nehézségű pályákkal várják a sport kedvelőit.




 Akik nem tudnak síelni, azok sem maradnak élmény nélkül, a kabinos felvonóval feljuthatnak kb. 1600 méter magasságba, ahol hütték, pihenőhelyek nyújtanak menedéket az esetleg átfázott síelőknek, sétálóknak. /a felvonó használat: turistáknak 11 E+ 3 E,  amit visszaadnak a belépőkártyáért/




Ha valaki nem tud németül, az sem okoz problémát, a nagyon kedves vendéglátók mindent elkövetnek, hogy megértsék kérdéseink. Vagy kérhetünk hazai segítséget, mert magyarokkal teli a hegytető. A Riegler Hüttében is találkoztunk magyar pincérfiúval, így nem volt gondunk ebédet kérni. A gőzgombóc, a helyi, hegyi finomság mákkal és vanília szósszal kihagyhatatlan csemege. 







A hegyi túránk a nagy hóban, a sífutópályán kezdődött, a piros jelzésen egy órányi kényelmes séta. A havas fenyők között meseországban sétálgathattunk.





 A fenyők az égig érnek, csak nyúlnak egyre magasabbra, mintha el akarnák érni a napot. Felfelé, hogy láthassák az eléjük táruló csodálatos hegytetőket, és  ahol elfogy az erdő, jut nekünk is a csodálatos látványból. A szemközti hegyek frissen havas csúcsa, mint a porcukrozott habcsókok, emelkednek a felhők fölé.




 Persze néha elmerülök a mély hóban, mert hát ez egy szépen lesimított sífutópálya, és sílécekkel kellene haladni, de ha tavasszal a fekete sípályán túrázok a hegyre fel, akkor most, hát persze, hogy kell egy kis nehezítés.



 A 19-es számú sípályán felsétálhattunk egészen a víztározóig, a kilátás csodaszép és vakítóan ragyogott  a nap. 

Itt kell haladni a babakocsival:)



A madaraim:


A felvonó kabinból csodálatos a kilátás, a film nem adja vissza azt a szépséget, amit ott tapasztaltunk, de ízelítőnek, kedvcsinálónak talán megteszi. :-)



A képeim a hegyről:




térkép:






Tél

Babits Mihály

AZ ELŐKELŐ TÉL




Olyan halk és hideg idő van,
halk és hideg, halk és hideg:
hallani szinte suhanóban
a gyöngyház égen a telet.
Selymesen száll ő rongyaink közt
s arcba legyez, bár semmi szél...
Óh láthatatlan, hűvös angyal,
előkelő, gyönyörű Tél!




S a hó is itt lesz nemsokára
s minden egyszerre eleven.
Aki rápillant ablakára,
fehér apácák végtelen
meneteit véli vonulni,
s ki boltbul az utcára lép,
lágy-fehér könnyek ostromolják
kemény csomagjait s szívét.

Estefelé kitisztul néha,
a csillagok kilátszanak
s mint gyermekek állunk alélva
egy nagy karácsonyfa alatt,
amelynek ágát föl nem érjük,
de gyertyás fénye ránk sajog:
gyertyásan és csúfolva néznek
a karácsonyi csillagok.