Budapest ősszel

Egy borongós őszi napon készült képeim láthatod: 
A Gellért-hegy lábától a Mátyás templomig.
Kattints a képre !

Budapest

Margit-szigeti séta



Kányádi Sándor: Jön az ősz
( részlet)

Jön immár az ismerős 
Szél lábú deres ősz. 
Sepreget, kotorász, 
Meg-megáll, lombot ráz.




Az ősz báli ruhába öltözteti a természetet, hogy tél idején, amikor már a fák elveszítették díszes koronájukat, mi még emlékezzünk, a lelkünkben őrzött, színes, meleg pompára. Az őszi színjátékra, amit az őszi nap utolsó sugarai festettek a téli álomba készülő fákra. Ilyenkor érdemes sétálni az erdőn, a parkokban, hogy elraktározzuk az emlékeket, az  nap melegét, a levelek színét, a szellő illatát....

Margit-sziget
Japánkert 



"A japánkert a tudatos művészi tájépítés egyik formája, amit a japánok a VI.-VII. században vettek át Kínából és Koreából. Lényege az ember és a természet közötti harmónia megteremtése: egy meditatív hely, ahol csendesen szemlélődhettek, elmélkedhettek önmagatokban. A japánkertekben gyakori növény a bambusz, az örökzöldek (például a japán fenyő), valamint lombhullató fák (például a juhar), illetve a páfrányok és mohák. A japánkertet könnyen felismerhetitek tipikus elemeiről: a kőlámpásokról, kis fahidakról, elrendezett kövekről. Továbbá mindig találhattok benne vizet és sziget, vagy ezek jelképeit. A folyók, illetve tavak hangulatát ugyanis esetenként kavicsok vagy hullámosra gereblyézett homok segítségével idézik meg."




"A Margitsziget északi részén létrehozott Szikla- és Japánkert kialakítása Magyar György nevéhez fűződik, aki 1882-től volt a Margitsziget főkertésze."













Víztorony
Építés éve: 1911 Építész tervező: Ray Rezső Vilmos 
Tervező, kivitelező: Dr. Zielinski Szilárd




Különleges "kapcsolatok"



"A Margit-szigeti premontrei konvent a 13. században alapított kolostor. A pontos építési ideje nem ismert, az 1235-ös premontrei rendi listán még nem szerepelt, a század végén már mint a váradhegyfoki kolostor filiáját említik. Az épület a korábban ott állt Szent Mihály templom helyén épült fel, ami a sziget legkorábbi egyházi épülete volt, 1225-ben említette először oklevél ezt a kis falusi templomot. 



A konvent hanyatlása a török korban következett be, amikor 1526-ban a szerzetesek elmenekültek. A hajdani konvent falai nagyrészt a eltűntek a föld színéről, kivéve a templom délkeleti falait. A kolostor maradványait Lux Kálmán tárta fel, és a romjainak felhasználásával építette meg a premontrei kápolnát."


Ősplatán 





A gesztenyefa arca




A Marosvásárhely főterén álló Bodor-kút másolataként ismert Zenélőkút, újra zenél. Régi dallamtöredékek alapján, a középkori magyar zenét idéző 12 részes zenei anyagot állított össze Csányi Attila zeneszerző. A kútból - a téli hónapokat kivéve - napközben ivóvíz folyik




Őszi színjáték




Saját képeim felhasználásával
https://goo.gl/photos/zTdasjATZC5UxF266

 Szöveg forrásai: 

https://hu.wikipedia.org/wiki/Premontrei_konvent_(Margit-sziget)

https://hu.wikipedia.org/wiki/Margit-szigeti_v%C3%ADztorony

http://www.szeretlekmagyarorszag.hu/3-gyonyoru-japankert-budapesten/

Tauplitz


Igen, még mindig a nyári emlékeken nosztalgiázom. Böngészem a sok száz fotót, melyik az, ami még megmutat valamit, abból a szépségből, amit ott találtunk. Nehéz a választás. Egyszerűen látni kell :) Nagyon nehezen ébredek reggel, pedig ahogyan a fény átveszi a hatalmat a sötétségtől, fergeteges színjátékkal előbújik a nap, az maga a csoda, és minden nap megtörténik. Valahogy mindig átaludtam a hajnalt, de néha azért tartogatott meglepetést. A völgyből felszálló párát, a felhők születését a szobából figyelhettük. 


A ház előtt, egy hatalmas fenyőfa, innen indult napi portyára a hollópár , és este itt tértek nyugovóra , hosszas károgások közepette, találták meg kedvenc alvóágukat,  és közben holló-asszonypajtás hangos károgásokkal méltatta az eltelt napot.


A fény érkezése a sűrű erdőbe, csodaszép téma a fotósok körében. Még csak ennyit sikerült elcsípnem belőle. A pára gyorsan felszáll , nem sok idő van a gyakorolgatásra, de lesz ez még jobb is, már tudom hol keressem. 

  
A település szélén kb 3 km gyaloglásra találjuk Tauplitzi vízesést, a sziklafalon nagy erővel ömlik a víz a mélybe.  Imádom ezeket a helyeket, valami különös erőt sugároznak, energiával töltenek fel. Remélem, még sokszor ellátogatunk ide és még sok szép rejteket fedezhetek fel, és hozhatok el megmutatni, hogy láthassák és talán meglátogathassák ezt a szépséges vidéket!


A sziklafalon leömlő és a völgyből betörő patak találkozása.




A patakpart apróságai.


A sziklafalhoz rohanó patak.


A vízpart mentén  élő- világ.





képeim: