Hatvan, Grassalkovich-kastély



A városon már sokszor átautóztunk, de most meg kellett állni. Hatvanban a régi 3-as autóút a kastély mellett vezet,  a gyönyörűséges felújított kastélyt meg kellett néznünk. A kastély előtti park is nemrégiben kaphatott szép külsőt, épülnek szépülnek a park melletti régi épületek, felújítás alatt áll a templom is. 




Minden városnak példa lehet, szép főtér, szép épületek, melyek megállásra késztetik az átutazót, ha már megállt körülnéz és viszi a hely jó hírét, ahogyan most én is teszem!



 Nem csalódtunk,  a csodaszép kastélyban a kiállítások, rengeteg hasznos tudnivalóval, információval, a kastély szépsége lenyűgöz. A kiállítótermekben a személyzet, külön meg kell említenem: nagyon kedvesen fogadnak! A kastély parkja is felújítva, szökőkút, sétány, kellemes pihenésre csábít. 





"A kastélyt Grassalkovich I. Antal építtette két fázisban:1754-ben a középrészt Oraschek Ignác (Oracsek Ignác) (a kapukeretet és erkélyt Mayerhoffer András tervezte);1763-ban a két szárnyat Jung József tervei szerint épült. Az építkezéshez felhasználták a hatvani vár romjait is. Későbbi birtokosai a Hatvany-Deutsch család tagjai voltak." /forrás:Wikipédia/








Mai alakját többszöri felújítások, átépítések útján érte el. A háborúban kifosztották, tönkretették, működött kórházként, rendelőintézetként, az 1980-as évektől Grassalkovich Művelődési Központként. 2014 tavaszán nyitotta meg kapuit a felújított kastély, benne a "Széchenyi Zsigmond Kárpát-medencei Magyar Vadászati Múzeum kapott helyet, amely bemutatja a történelmi Magyarország vad- és halfajait, azok életterét, valamint a vadászat, halászat és a környezetet alkotó erdészet fejlődését."



Az épületről:
"Az alápincézett, copf stílusba hajló, késő barokk, U alakú épület egyemeletes, 32 szobával. Homlokzata 62 m hosszú, 8+3+8 tengelyes osztatú. A szárnyépületekhez azok külső sarkainál kétfelől, L alakban földszintes sarokpavilonnal záródó gazdasági szárnyak csatlakoznak.

A felmagasodó homlokzat közepén kosáríves kapu nyílik. Ennek két oldalán egy-egy korinthoszi oszlop áll, rajtuk figurális díszítésként egy-egy félalakos atlasszal, amik egy baluszteres erkélyt tartanak. Az oromzat közepén, a koronázó párkány fölött a Grassalkovich család kőcímere utal az építtetőre. A középrész közepén zsindellyel fedett, kupolaszerű boltozat magasodik. A főépület és a keleti szárny földszintjén a terek boltozatosak, az emeleti helyiségek síkfödémesek. A nyugati szárny a 20. század közepéig faszerkezetes magtártér volt, ma vasbeton födémek osztják fel.

A négyzetes alaprajzú, stukkódíszes díszterem az emeleten van. A nagyterem görög mitológiai jelenetet ábrázoló gipszreliefje csak részlegesen maradt meg. A nagyterem négy sarkában egy-egy lefestett freskót fedeztek fel a kutatók; ezek közül hármat konzerváltak és a Hatvany Lajos Múzeumba szállítottak.

Több más termet is stukkók díszítenek. Egyes helytörténészek szerint a kastélyban kápolna is volt, és ez a földszinten kialakított, csehsüveg boltozatos helyiség lehetett.

A kastély húsz holdas parkját a második világháború előtt értékes növényritkaságok díszítették, főként a Deutsch-Hatvany család jóvoltából. A park középső része franciás jellegű volt, a két szélén angol parkerdővel. A parkban hajdanán 35 szobor, 13 faragott kőpad és egy Olaszországból hozatott, díszes szökőkút állt. Ezekből mára csak néhány szobortöredék mellett az erősen lepusztult szökőkút maradványai láthatók. A park maradéka a déli, a Kossuth tér felé néző oldalon a falazott pilléres, vasráccsal kerített előkert és az északi oldalon az egykor hatalmas park csonkja." forrás: Wikipédia








térkép:

Gyöngyöspata

Gyöngyöspata a Mátra lábánál, Gyöngyöstől 11 km-re nyugatra fekszik. A településhez csodaszép tájon át vezet az út. Távolban a Mátra hegyei magasodnak,  nyáron a közeli dombokon, szigorú szabályos sorban zöldellnek  a szőlőlugasok, sárgállanak a napraforgótáblák. Aki nem autózott még ezen a vidéken, pótolja be, mert valóban  különleges látványban lesz része.

Gyöngyöspatán:
A Plébános Úr szombati ebédjét szakította félbe, hogy megmutassa nekünk a település szépséges templomát, ezúton is köszönöm Neki! Köszönet Krisztiánnak, aki a templomkertben kalauzolt minket és biztatott, ha már itt járunk, látnunk kell belülről is , és mindenképpen menjünk be.



Kisboldogasszony-templom Gyöngyöspata római katolikus temploma, műemlék.



Jessze-fa oltár:



"A templomot a XV. században építették gótikus stílusban, majd a XVII. században átépítették. Az 1853-ban ismét gótikus formát kapott a tornya. Egyedüli az országban a Jézus családfáját ábrázoló oltár, a Jessze-fa. Jessze életnagyságú szobra fekszik a gyertya oltáron, törzsökéből hatalmas fa sarjad, ágain Jézus ősei, királyok, próféták - közöttük Salamon és Dávid király. Ágai körbefogják a Mária születését ábrázoló festményt. Az ágak felett Szűz Mária látható, karján a kisded Jézussal."






A településen "Vaskori, avar és a honfoglalás kori sírokat is tártak fel. A honfoglalás idején az Aba nemzetségnek jutott a terület. A településen a 10. században várat építettek (Pata vára). Anonymus szerint:"…Akkor Árpád vezér nagy földet adott Ednek és Edemennek a Mátra erdőiben, ahol az unokájuk, Pata később várat épített." Az ásatásokból kiderült, hogy a vár Gyöngyöspata felett emelkedett: őseink a fennsík peremén 4-5 méter széles árkot ástak, és annak belső oldalától két méterre agyagba ágyazott, kb. 400 méter kerületű kőfalat raktak. Erre szorosan egymás mellé fektetett vaskapcsokkal összefogott rönköket fektettek. A faépítményt agyaggal tiporták be, helyenként kürtőket is falaztak. A fát meggyújtották, s az vörös tömbökben kiégette a feldombolt agyagot. Így készítették el a 3-6 méteres sáncot."

Híd a kis patak felett:





Képeim:

Gyöngyösi állatkert



A gyöngyösi állatkert 2004-ben nyitotta meg kapuit. A park már közel 2 hektáron terül el. Az állatok nézegetése közben padok várják a kellemesen elfáradt látogatókat, a gyerekeknek játszótér biztosítja a kikapcsolódást.






Április végén 3 fiú és egy kislány oroszlán látta meg a napvilágot. Az állatkertben júniustól lehetőség volt közelebbről is megismerkedni velük. 





Az állatsimogatóban kipróbálhattuk milyen megsimogatni egy kisoroszlán sörényét. A kisállatok még békésen tűrték a sok-sok látogató, gyermekek és felnőttek jelenlétét , a sok-sok simogató kezet. A kis királyok augusztus első hetében még simogathatók, utána elkerülnek az állatkertből.

A büszke apa




Törpe fehérpamacsos selyemmajom




Emu
Nagyon kitartó futómadár (a három ujjban végződő igen erőteljes lábainak köszönhetően 50 km/h sebességgel is tud futni): bár röpképtelen (lapos szegycsontuknak köszönhetően), hatalmas távolságokat képes megtenni fáradhatatlanul. Gyűrűzött példányok akár 500 km-re is elvándoroltak a gyűrűzés helyétől.




A mesterséges tóban az aranyhalak társaságában még néhány  tükörpontyot is láthatunk.






http://gyongyos-zoo.hu/?l=HU&m=1&i=Nyitolap

Nyitva:a hét minden napján
Március 1 - Október 31-ig 9:00-19:30
november 1 - Február végéig 9:00-17:00
Információ: 
3200 Gyöngyös, Damjanich u. 31. (Gyöngyösoroszi elágazó)
Tel.: +36 37/503-035, +36 30/655-1456

Párkány





Párkány, Stúrovo, Esztergommal szemben a Duna-partján fekszik. Ha Esztergomba kirándulnak érdemes átsétálni a hídon, a Duna túl-partjáról csodaszép panoráma tárul elénk, és még számtalan meglepetés vár ránk, ha szánunk  időt egy kis sétára.









Kilátás a város felé a Bazilikából:



foto:Horvath Zoltan 



Párkány történelméből:
"A hely kiváló fekvése okán már az őskorban benépesült. Ezt bizonyítja a párkányi papírgyár területén feltárt hatalmas kiterjedésű újkőkori település is. A római korban Anavum néven a Limes egyik hídfője volt e helyen.Marcus Aurelius császár ezen a tájon – a Garam mellett – írta Elmélkedések című első könyvét a kvádok ellen vívott háború idején.
A garamszentbenedeki apátság 1075-ből származó – I. Géza király által kiadott – alapítólevele az első középkori írásos emlék, amely a helyet "Kakath" néven említette. Ekkor néhány révész és halász lakta az átkelőhelyet.1189-ben a Német-római Birodalom császára – Barbarossa Frigyes – vert tábort Kakathon, útjában a Szentföld felé. 1337-ben Csanád esztergomi érsek a falu tizedének negyedét a pap részének kivételével az esztergomi Szent György mártír prépostságnak adományozta.
A török itt 1546-ban emelt várat, a császári hadak először 1595-ben foglalták el, de a török 1605-ben visszafoglalta. 1662. augusztus 7-én határában támadta meg Forgách Ádám érsekújvári kapitány az ellene induló török előhadat, de súlyos vereséget szenvedett. 1683. október 9-én a párkányi csata során Sobieski lengyel serege szabadította fel, a várat lerombolták, nyoma sem maradt.

Helyi hagyomány szerint 1546-tól, tehát a török hódoltság kezdetétől tartanak vásárokat. Vásártartási kiváltságlevelet 1724-ben kapott a település III. Károly királytól, amely évi négy országos vásár (Szent György, Szent Bertalan, Szent Simon és Júda és Szent Luca napjain) megtartását engedélyezte Párkányban. A századok múltával ezekből csupán a híres Simon-Júda napi vásárok maradtak fenn egészen napjainkig.A várost Esztergommal összekötő hajóhidat 1842-ben Kopácsy József esztergomi érsek állíttatta, a helyére épített Mária Valéria-hidat 1944-ben a visszavonuló németek felrobbantották. A hidat magyar-szlovák államközi egyezmény eredményeként 2000-2001-ben építették újjá." forrás:Wikipédia

A HÍD mely összeköti a partokat, országokat....



A párkányi múzeumban a tulajdonos Sklenár Péter, nagyon kedvesen fogad, lelkesen meséli egy egy tárgy beszerzésének, vagy éppen felújításának történetét. Láthatunk sok régi autót, motort és egyéb régi tárgyat, amelyeket kiskora óta gyűjt, megőrizve így a múltból a jövőnek.

"van másik!!!.." emlékeznek rá? ez az autó bizony Ötvös Gábor (1921. június 28. – 2002. január 12.) magyar artista, zenebohóc autója volt:



foto:Horvath Zoltan 

A felújítva még ma is üzemképes.


foto:Horvath Zoltan 

Vannak még hátul sorban egykor szebb, és borúsabb  napokat látott csodák, melyeket már sajnos elnyűtt az idő:

foto:Horvath Zoltan 


foto:Horvath Zoltan 

foto:Horvath Zoltan 
foto:Horvath Zoltan 


Ha a múzeumlátogatás során megéheznek a következő utcán a városközpont felé forduljanak be balra.
Egy különleges étterem vendégei lehetnek. A küszöböt átlépve több száz évet visszarepülhetnek az időben. Az éhes vándorokat igazi zabatanya fogadja.  Miután eldöntötték, hogy zabálni, vagy szlapálni szeretnének, a fogadós igazán jó hangulatról gondoskodik. Amennyiben barátainknak különleges meglepetést szeretnének ajánlom figyelmükbe. /Parasztétterem Párkány/  Az udvar túl oldalán a lovagi étterem, a kapun kilépve pedig a város sétáló utcájában térhetünk vissza ismét a jelenbe. Ha nem hiszik, hát  járjanak utána !! :)